Projekt “Zajedno za bolje sutra”

Nositelj projekta: Udruga osoba s intelektualnim teškoćama i njihovih obitelji “Maslačak” Križevci

Partneri: Srednja škola “Ivan Seljanec” Križevci i Udruga križevačkih vrtlara Magda

Vrijeme provedbe: 01.01.2023. – 31.12.2023.

Projekt je osmišljen kako bi se zadovoljila potreba za organiziranim aktivnostima slobodnog vremena kod 20 mladih s teškoćama u razvoju na području Grada Križevaca i okolnih općina (za koje Udruga organizira svakodnevni prijevoz kombi vozilom Udruge na aktivnosti projekta) putem kojih bi unaprijedili svoje životne vještine i poboljšali kvalitetu života. U sklopu ovog projekta nastojat će se mladima s TUR omogućiti da odgojem i obrazovanjem izvan i nakon redovitog odgojno-obrazovnog sustava steknu novo znanje, vještine i kompetencije te nauče kako pridonijeti kvaliteti svoga života i života drugih ljudi na kreativan i zanimljiv način. Aktivnosti ovog projekta su proizašle iz evaluacije dosadašnjih projekata i potrebe da se provođenje nastavi, ali i iz trenutnog svakodnevnog načina života gdje je smanjena tjelesna aktivnost te povećana pretilost posebno kod osoba s invaliditetom, s ciljem da to promijenimo provodit ćemo aktivnosti zdravog načina života (sportske aktivnosti, pješačenje, plivanje, ples, uzgoj povrća, edukacije o zdravim prehrambenim navikama te kuhanje zdrave hrane). Svakodnevne klimatske promjene kojima svjedočimo rezultat su i onečišćenosti prirode i prekomjernog korištenja neobnovljivih izvora energije tako da ćemo kroz ovaj projekt poticati mlade s TUR da i oni svojim znanjem i vještinama doprinesu smanjenju onečišćenosti naše planete Zemlje kroz aktivnosti očuvanja prirode i održivog razvoja (aktivnosti pravilnog odvajanja i zbrinjavanja otpada, recikliranje, čišćenje šume, upoznavanje s važnosti biljnog i životinjskog svijeta te poticanje recikliranja na kreativan način).

Opći cilj projekta je:

Doprinijeti povećanju kvalitete života i socijalne uključenosti mladih s teškoćama u razvoju u lokalnoj zajednici kroz poticanje kreativnosti i stvaralaštva, zdravog načina života, očuvanja prirode i održiv razvoj

Specifični ciljevi projekta su:

1. Usmjeriti mlade s teškoćama u razvoju kako se baviti sportom na jednostavan i zanimljiv način
  2. Podučiti mlade s teškoćama u razvoju o važnosti zdrave prehrane te uzgoju vlastitog povrća
  3. Potaknuti mlade s teškoćama u razvoju na zaštitu okoliša i održivi razvoj na njima primjeren način

Korisnici:

1. Mladi s teškoćama u razvoju, njih 20 u dobi od 15-30 godina-radi se o mladima s lakšim, umjerenim, ali i težim stupnjem intelektualnih teškoća (autizam, Down sindrom) sa pridruženim teškoćama (cerebralna paraliza, multipla skleroza, slabovidnost…)

Indirektni korisnici:

1. Udomiteljske i primarne obitelji mladih s teškoćama u razvoju