Prijedlog Zakona o osobnoj asistenciji

Početkom srpnja 2023. na snagu bi trebao stupiti novi Zakon o osobnoj asistenciji, čemu je prethodilo e-savjetovanje na koje smo uputili prijedloge za isti. Članovi naše Udruge su korisnici osobne asistencije pa nas se dotični Zakon itekako tiče. Predsjednica Udruge koja je ujedno i roditelj njegovatelj je inicirala prikupljanje prijedloga od ostalih korisnika osobne asistencije odnosno njihovih roditelja koji su upućeni u e-savjetovanje. Također je sudjelovala na dvije on line rasprave “Fokusirajmo se” u organizaciji SOIH-a (16.12.2022. i 28.3.2023.) u kojima je sudjelovalo preko stotinjak sudionika iz cijele Hrvatske gdje su se također podnesli prijedlozi kako bi Zakon bio što učinkovitiji. Predsjednica je sudjelovala i na predstavljanju prijedloga ZOA u Koprivnici u Hrvatskom zavodu za socijalni rad, Područni ured Koprivnica, 24.3.2023. na kojem su sudjelovale predstavnice Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike te predočile prijedlog Zakona i koje sve promjene nosi. O prijedlogu ZOA su obaviješteni svi korisnici usluge na sastanku koji je održan u našoj Udruzi sa partnerima iz Udruge “Mali princ” Đurđevac, 29.3.2023. Udruzi “Mali princ” Đurđevac smo partneri četiri godine na EU projektu pružanja usluge osobne asistencije.  Većina korisnika osobne asistencije ima roditelje njegovatelje što bi se novim Zakonom o osobnoj asistenciji trebalo promijeniti, a svojim nastojanjima želimo ukazati da to nije dobro, jer status roditelja njegovatelja imaju roditelji teško bolesne djece koji o njima skrbe godinama 24 sata dnevno te im je pomoć osobnog asistenta neprocjenjiva.