Radio emisija “Bolja strana humanost” – “Budimo ruka podrške”

U emisiji “Bolja strana humanost” na Radio Križevcima, 2. veljače 2022. gostovale su predsjednica Udruge Tamara Premuš i voditeljica EU projekta Martina Banjak Brezjan. Tema razgovora je bio prvi Eu projekt “Budimo ruka podrške” koji Udruga “Maslačak” Križevci provodi kao nositelj uz partnere Udruge iz Bjelovara i Đurđevca. Slušatelji su mogli čuti kako je došlo do ideje za projekt, do suradnje sa partnerima, koje će se sve aktivnosti provesti te koji su ciljevi projekta.

NAZIV PROJEKTA: „Budimo ruka podrške“ NOSITELJ PROJEKTA: Udruga osoba s intelektualnim teškoćama i njihovih obitelji „Maslačak“ Križevci Matije Gupca 36, 48260 Križevci Tel: 048 270 998 Mob: 098 168 2418 E-mail: udrugamaslacak@gmail.com Web: https://www.udrugamrkz.hr/

PROJEKTNI PARTNERI: Udruga osoba s intelektualnim teškoćama Bjelovar Gundulićeva 1, 43000 Bjelovar Tel: 043 245 022 Mob: 091 626 2509 E-mail: udrugaosit.bj@gmail.com Web: https://osit-bjelovar.hr/

Udruga osoba s intelektualnim teškoćama i njihovih obitelji „Mali princ“ Trg svetog Jurja 12, 48350 Đurđevac Tel: 048 811 384 Mob: 098 487 389 E-mail: mali.princ.dju@gmail.com Web: http://www.udrugamrdju.hr/

OPIS PROJEKTA:

 • Ovim projektom će se doprinijeti  razvoju OCD-a u Koprivničko-križevačkoj i Bjelovarsko bilogorskoj županiji te ublažiti problem nejednake razvijenosti OCD-a u Republici Hrvatskoj kao i unaprijediti međusektorsku suradnju.
 • Kroz projekt osposobiti će se predstavnici OCD-a za prikupljanje sredstava iz raznih izvora što je preduvjet za kontinuirano pružanje usluga koje su pak prilagođene potrebama i problemima u zajednici. Jačanje kapaciteta OCD-a postići će se kroz brojne edukacije jer upravo učenje i obrazovanje određuju kvalitetu ljudskih resursa te se sve više naglašava njihova važnost za razvoj društva. Jedan od ciljeva je i osvješćivanje lokalne zajednice o važnosti OCD-a i uslugama koje one pružaju posebice za specifične ranjive skupine – osobe s invaliditetom.
 • Ulaganjem EU sredstava kroz projekt “Budimo ruka podrške” ojačati će organizacije civilnog društva, ali i pojedinci – zaposlenici, voditelji, volonteri te će ojačani lakše i kvalitetnije odgovoriti na postojeću kriznu situaciju.

OPĆI CILJ PROJEKTA:

 • Doprinijeti razvoju i jačanju kapaciteta OCD-a te suradnje u lokalnoj zajednici.

AKTIVNOSTI PROJEKTA

 • Osposobljavanje predstavnika OCD-a za prikupljanje sredstava te transparentno vođenje organizacija
 • Osnaživanje predstavnika OCD-a i volontere za razvoj socijalnih usluga u zajednici i pružanje učinkovitih odgovora u kriznim situacijama
 • Osvještavanje lokalne zajednice o važnosti OCD-a i uslugama koje one pružaju posebno uslijed kriznih situacija

OČEKIVANI REZULTATI

 • 10 predstavnika OCD-a osposobljeno za prikupljanje sredstava te transparentno vođenje organizacija kroz edukacije
 • 55 predstavnika OCD-a i volontera osnaženo za razvoj socijalnih usluga u zajednici i pružanje učinkovitih odgovora u kriznim situacijama
 • Članovi lokalne zajednice osviješteni o važnosti OCD-a i uslugama koje one pružaju posebno uslijed kriznih situacija

VRIJEDNOST PROJEKTA:

 • Ukupna vrijednost projekta je 413.397,82 HRK, a sufinanciran je sredstvima Europske unija iz Europskog socijalnog fonda u sklopu programa 2014-2020 u iznosu 351.388,15 HRK te sredstvima Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.

RAZDOBLJE PROVEDBE PROJEKTA:

 • 02.12.2021.-02.12.2022.

VODITELJ PROJEKTA

Martina Benjak Brezjan, bacc.praesc.educ E-mail: udrugamaslacak@gmail.com

Možda vam se svidi