Edukacija u organizaciji SOIH-a

Svaka edukacija donosi nova znanja, učvršćuje suradnju, pruža primjere dobre prakse, ali i one manje dobre te prijenos iskustva. Edukacije su važne kako bi rad bio kvalitetan i kako bi se članovima pružila kvalitetnija usluga. Predsjednica Udruge Tamara Premuš sudjelovala je 22. travnja 2021. na edukaciji „Prema inkluzivnim sustavima socijalne zaštite koji podržavaju puno i učinkovito sudjelovanje osoba s invaliditetom“ koju je putem ZOOM-a organizirao SOIH (Zajednica saveza osoba s invaliditetom Hrvatske). Na početku je sve prisutne pozdravio predsjednik SOIH-a dr. Zorislav Bobuš, a edukaciju je vodila gospođa Marica Mirić. Veći dio edukacije odnosio se na Konvenciju o pravima osoba s invaliditetom koja se na žalost ne provodi kako bi se trebala, odnosno na papiru je jedno, a u stvarnosti je položaj osoba s invaliditetom nešto na čemu treba još puno raditi. Edukacija je okupila stotinjak predstavnika različitih udruga osoba s invaliditetom iz cijele Hrvatske koje imaju više manje ista iskustva sa primjenom odnosno ne primjenom Konvencije o pravima osoba s invaliditetom u svojim zajednicama. Problemi počinju već od najranije dobi djeteta s teškoćama u razvoju zbog nedostatka rane intervencije, stručnjaka, mogućnosti zapošljavanja uz podršku, mogućnosti stanovanja uz podršku pa sve do smještaja nakon smrti roditelja. Udruge su te koje odrađuju u svojim sredinama jako velik i odgovoran posao, često umjesto države, ali su na žalost ovisne o toj istoj državi i borbi za financijska sredstva kako bi članovima pružile kvalitetniji i dostojanstveniji život. Većina udruga ne odustaje od svojih ciljeva ma kako bilo teško jer znamo za koga radimo!!

Možda vam se svidi