Izlet u Šimatovo

Članovi Udruge za pomoć osobama s mentalnom retardacijom Križevci njih jedanaest boravilo je u periodu 01.09.-06.09.2014. u Šimatovu, selu u srcu Gorskog kotara, te predivnoj prirodi. Boravile su tri osobe s težim poteškoćama uz pratnju roditelja, a četvero samostalnih uz nadzor voditeljice Martine Benjak. Prijevoz kombi vozilom Centra za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Križevci te prehranu su financirali dio roditelji i udomitelji,  a dio Udruga, dok je jedan roditelj išao vlastitim automobilom, i sam financirao troškove goriva i cestarine. Sve povrće koje nam je bilo potrebno ubrali smo u našem vrtu u Gundulićevoj ulici, koje smo sami vrijedno uzgojili ove godine u sklopu radne okupacije uz pomoć učenika Srednje gospodarske škole Križevci. Po dolasku u jedno maleno mjesto, Šimatovo, dočekala nas je predivno uređena kuća, bivša škola, te dva srdačna gospodina. Nakon obilaska cijele kuće,  uhvatili smo se čišćenja, pošto su vrijedni majstori postavljali grijanje. Uz zasluženu kavicu i kekse napravili smo raspored spavanja ( mladi uz pratnju u prizemlju, a samostalni u potkrovlju), raspored zaduženja za kućanske poslove, pošto smo sami kuhali, čistili, prali. Mladi su sami uz povremeni nadzor obavljali sve kućanske poslove, kuhali, pekli kolače te se tako pripremali za samostalni život. Ali nismo samo radili, nego smo i uživali, usprkos kiši koja nas je pratila skoro cijeli tjedan, mnogo smo šetali, bavili se sportom, plesali uglavnom uživali. Svakodnevno smo išli u višesatne šetnje kojima je cilj bio vidjeti rijeku Kupu te Sloveniju, jer smo bili udaljeni svega nekoliko kilometara od granice. Ovim putem se zahvaljujemo Centru za rehabilitaciju Zagreb na upućenom pozivu za boravak u Šimatovu, našem domaru Kruni koji se brine o kući i cijelom selu od desetak kuća, a koji nam je bio cijelo vrijeme na usluzi. Ponajviše smo zahvalni obitelji Mance, koja nam je to sve omogućila, jer su oni bili inicijatori obnove bivše škole, te još nekoliko kuća i crkvi u mjestu, uz pomoć mnogih donatora. Iznimna nam je čast i zadovoljstvo da smo upoznali te velike dobrotvore te s njima proveli nekoliko predivnih dana. Vidljivo je da je uloženo mnogo ljubavi i truda da se oživi i uredi to predivno mjesto u netaknutoj prirodi Gorskog kotara. Uz tugu u očima, ali puni dojmova i lijepih uspomena vratili smo se svojim kućama, ali uz planove za povratak druge godine te nastavak suradnje sa tim divnim ljudima, naravno ako ćemo imati financijske mogućnosti. Izlet u „nepoznato“, pošto smo imali jako malo informacija o mjestu u koje idemo, je ipak bio nešto predivno što nam se dogodilo.

100_8555 DSCN1245 DSCN1253 OLYMPUS DIGITAL CAMERA