Dan planeta Zemlje

22.04. Dan planeta Zemlje 🌏

Dan planeta Zemlje obilježava se 22. travnja kako bi se jačala svijest ljudi prema prirodnom okolišu. Različitim događanjima i akcijama nastoji se skrenuti pozornost ljudi na opasnost koja prijeti životu na Zemlji zbog porasta globalnog onečišćenja te ih potaknuti da osvijeste problem zagađenja okoliša. Ideja obilježavanja Dana planeta Zemlje prvi je put predstavljena 1969. godine, no službeno se obilježava od 1992. kada je na Konferenciji Ujedinjenih naroda (UN) o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru usklađen dalekosežni program za promicanje održivog razvoja. Godine 2009. Opća skupština UN-a je 22. travnja proglasila međunarodnim Danom planeta Zemlje, koji je prvi put obilježen 22. travnja 1970. na sveučilištima SAD-a. Danas se obilježava u 190 zemalja svijeta, a u Hrvatskoj se obilježava od 1990. godine, uz značajan angažman udruga za zaštitu okoliša i prirode. Udruga “Maslačak” također je obilježila Dan planeta Zemlje. Jutarnja grupa je prvo razgovarala kako je Zemlja naš dom, kako je trebamo čuvati i paziti, jer za sad još ipak nemamo “planet B”. Zatim su napravili plakat na kojem su nacrtali i obojali našu Zemljicu, a izabrali su i nekoliko citata koji su im se najviše svidjeli a prigodni su za današnji dan:

“Čuvajmo Zemlju i prirodu na njoj, jer ih nismo naslijedili od svojih djedova i očeva, nego smo ih posudili od svojih potomaka.“

“Nemoj nikada zaboraviti da se zemlja ushićuje na dodir tvog bosog stopala, a da vjetar žudi za igrom sa tvojom kosom.“ Popodnevna grupa je također kreativno i edukativno obilježila današnji dan. 🌏🌎🌍

Možda vam se svidi