“Upoznajte nas i naše mogućnosti” 01.01.2015.-31.12.2015.

Projekt je sufinanciran sredstvima HEP-a d.d. Projekt je usmjeren na potrebe 15 osoba s intelektualnim teškoćama koje nisu uključene ni u jedan oblik skrbi niti u aktivnosti primjerene njima. Korisnici su završili svoje redovito, formalno obrazovanje u COOR-u Križevci pretežno su na stupnju lake i umjerene mentalne retardacije, s udruženim teškoćama te su svi iznad 21.god.Nekima je oduzeta radna sposobnost te nažalost nisu konkurentni na tržištu rada pa ovim projektom želimo doprinijeti poboljšanju kvalitete njihova života. Ovaj projekt odgovara na njihove potrebe za uključenošću u životnu i radnu sredinu, za redovite i organizirane aktivnosti koje su njima prilagođene, a također odgovara i na njihove potrebe za radom i kreativnim izražavanjem kao i za novim učenjem te napredovanjem u onom što je već naučeno. Provodio se i 2014.god i kroz pozitivnu evaluaciju zaključili smo da ga treba nastaviti i ove godine. Ciljevi projekta su: povećati broj osoba koje sudjeluju u volonterskom radu, poboljšati osviještenost lokalne sredine o osobama s intelektualnim teškoćama, smanjiti društvenu isključenost osoba s intelektualnim teškoćama u lokalnoj zajednici, organizirati redovite aktivnosti za mlade s intelektualnim teškoćama i pripremiti ih za samostalan svakodnevni život, poboljšati sliku o sebi s intelektualnim teškoćama te osjećaj korisnosti. Nositelj svih aktivnosti je Udruga za pomoć osobama s mentalom retardacijom Križevci u suradnji sa Srednjom gospodarskom školom Križevci. Učenici će sa svojom profesoricom obavljati dio stručne prakse na našem vrtu. Projekt će se odvijati u prostorima Udruge, kući koju adaptiramo i dvorištu te javnim prostorima u gradu. Aktivnosti: Radno-proizvodne: Radna okupacija: briga oko uređenja dvorišta i vrta; sadnja i uzgoj eko cvijeća i povrća, briga oko povrća u plasteniku; briga o kući; razvrstavanje otpada za recikliranje i izrada komposta; Kreativna radionica: izrada ukrasnih i uporabnih predmeta (čestitke, ukrasi za Uskrs, Božić..) te predmeta od keramika; Ljetovanje u Šimatovu-kroz sedmerodnevni boravak u selu u Gorskog kotara u obnovljenoj staroj školi osobe s intelektualnim teškoćama će sami brinuti oko higijene, urednosti kuće, spremati sami obroke, uređivati okoliš, odlaziti u šetnje, imati sportske aktivnosti;imati će priliku primjeniti stečeno znanje o brizi o sebi,kuhanju. Stručno osposobljavanje: Kuhanje: učenje kuhanja jela, serviranje; odlazak u dućan i na vrt po namirnice; priprema džemova i zimnice; priprema malih obroka za Dane otvorenih vrata; Dramska radionica: izrada kostima za nastupe; uvježbavanje različitih igrokaza i predstava; Osviješćivanje i informiranje javnosti:Dan otvorenih vrata Udruge: 3 puta kroz godinu omogućiti ćemo širem građanstvu da dođe u prostor Udruge,upozna se s našim radom i našim proizvodima;građani će moći kušati naše proizvode, ponijeti ih kući; Izložba radova na javnim mjestima: sudjelovanje na svim važnim događanjima u Gradu Križevcima; sudjelovanje sa uvježbanim igrokazima na svim prigodnim manifestacijama; Tisak promotivnih materijala: tiskanje promotivnih letaka koje ćemo dijeliti građanima; učenicima s ciljem povećati broja osoba koje sudjeluju u volonterskom radu, poboljšanja osviještenosti smanjenjem društvene isključenosti i lokalne sredine o osobama s intelektualnim teškoćama.